Przejdź do treści

KRYM

Teodozja Kaffa, ukr. Феодосія, ros. Феодосия, tat. Kefe[1], orm. Թեոդոսիա – Teodosia, miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym, port handlowy i popularny kurort. Potentaci tytoniowi, notariusze, sędziowie pokoju... Karaimi w Teodozji wyróżniali się statusem społecznym.

Jałta - ukr. Ялта, ros. Ялта, krymskotat. Yalta, orm. Յալտա, miasto w południowej części Krymu nad brzegiem Morza Czarnego.

Chufut-Kale ukr. Чуфут-Калe, krm. Çufut Qale, ros.Чуфут-Кале, średniowieczne miasto-twierdza w zachodniej części Krymu w pobliżu Bakczysaraju, zamieszkane było w większości przez Karaimów. Gdy w 1454 roku ustanowiona została dynastia Girejów w Chanacie Krymskim miasto zostało stolicą kraju. Rozbudowywano siedzibę chanów, medresę i meczet. W I połowie XVI wieku chan przeniósł się do nowego pałacu w oddalonym o nieco ponad 2 kilometry Bakczysaraju. Chufut-Kale w dalszym ciągu było licznie zamieszkane przez Karaimów. W XIX wieku stało się obiektem zainteresowania literatów i turystów.

Bakczysaraj ukr. Бахчисарай, Bachczysaraj; ros. Бахчисарай, Bachczisaraj; krymskotat. Bağçasaray, miasto na Krymie w Górach Krymskich, dawna stolica Chanatu Krymskiego. Gmina karaimska w Bachczysaraju powstała po 1784, kiedy to Karaimi porzucili Czufut Kale na Krymie. W chwili obecnej w mieście w dalszym ciągu mieszkają przedstawiciele społeczności karaimskiej, w tym potomkowie ostatniego opiekuna karaimskiej twierdzy, urodzonego w Trokach, Abrahama Dubińskiego. Budynek kienesy bachczysarajskiej znajdujący się przy ul.